Фестиваль без організаторів: феномен Шипоту на Закарпатті
Ульяна Москаленко
Щороку влітку у мальовничих горах Закарпаття біля чаруючого водоспаду відбувається одна з улюблених подій шукачів умиротворення з України та світу — фестиваль Шипіт. Зібравши мандрівників та місцевих жителів, цей захід випромінює атмосферу єднання з природою і культурою регіону.
Фото з відкритих джерел
Локація та історія
Фестиваль відбувається під однойменним водоспадом Шипіт, що знаходиться у Пилипецькому масиві, на висоті 996 метрів над рівнем моря. Це місце з давніх часів вважається чарівним, а водоспад — однією з найкрасивіших природних пам'яток Карпат.
Історія ж самого фестивалю налічує понад двадцять років. Він виник у 1993 році, як альтернатива радянському хіпі-збору в Латвії, на який хіпі з інших країн було складно потрапити після розпаду СРСР. А назва його походить від шуму води, що падає, нагадуючи шепіт. На початку свого існування зустрічі на Шипоті були винятково орієнтовані на закриті тусовки хіпі, проте з кожним роком слава та популярність фестивалю зростала, і охочих взяти участь у ньому ставало дедалі більше.
«Love, peace & wine»
Ця фраза стала сучасним девізом фестивалю і вказує на мирне існування усіх гостей будь-яких субкультур на відведеній місцевості. В повітрі панує атмосфера дружелюбності та привітності, усі обіймаються, вільно спілкуються та навіть запрошують один одного у гості. Фестиваль не має спонсорів чи комерційної підтримки, там панують самі люди. Вони, в незалежності від віку та інших факторів, збираються на просторій галявині, щоб відзначити древнє язичницьке свято Івана Купала, це і є кульмінацією Шипоту. На фестивалі відсутня фіксована програма та виступи відомих музикантів. Замість цього, учасники самі створюють музику та придумують розваги. Акустичні аматорські концерти відбуваються протягом десяти днів на відкритому повітрі біля багаття.
Люди Шипоту. Фото з відкритих джерел
Святкова ватра
Визначна подія усього фестивалю – ніч Івана Купала з 6 на 7 липня. Якщо вірити легендам, цього дня мають проводитися обряди, пов’язані з водою та вогнем. Тож ще вдень багато знавців об’єднують свої сили для побудови величезного традиційного багаття – ватри. Висота споруди досягає 10 м, а висота полум’я може бути у кілька разів вищою, тож це видовищне явище. Загалом у це свято на поляні звідусіль чути співи, звуки барабанів, гітари, гармоні. Зазвичай на розведеному багатті готується їжа, а дівчата плетуть традиційні вінки.
Ватра. Фото з відкритих джерел
Частина життя місцевих
Фестиваль Шипіт не лише приваблює туристів з усієї країни та закордону, але й сприяє розвитку місцевої торгівлі. Місцеві активно промотують продукти власного виробництва. У продажі на Шепоті можна знайти вино-бодягу, самогон та смачне домашнє молоко з варіативними цінами. Це щорічне зібрання не лише відзначає та показує великій кількості людей культурне багатство Закарпаття, але й може висвітлити важливість збереження природи регіону та українських традицій.
Сенси фестивалю
Шипіт — це більше, ніж просто культурний захід, це можливість відчути справжній дух Карпат і зануритись у світ пригод, традицій і незабутніх вражень. Він відкриває можливість перед тисячами людей вирватись з цивілізації та відчути довгождану свободу!