Синє око Карпат. Озеро Синевир
Валерій Божко
СИНЄ ОКО КАРПАТ. ОЗЕРО СИНЕВИР
Озеро Синевир називають сьомим дивом України, морським оком Карпат, центром краси Карпатського краю. Усі ці назви ідеально пасують до цього озера, що розташоване у Межигірському краю Закарпатської області - у селі Синевірська Поляна - в одному з наймальовничіших куточків України. Довкола озера ростуть 38 видів унікальних вікових рослин і живе 20 видів тварин, які занесені до Червоної Книги.
Синевір здатен здивувати та підкорити з першого погляду. Тут ростуть вікові ялини, схиляючи свої зелені лапи до кришталево-чистої поверхні води. Саме тут хвойне повітря і тумани огортають невеличкий острівець, який надає водоймі схожості з містичним оком. Вид на Синевир згори дуже вражає: озеро нагадує око з пишними віями — ялицями та смереками. Якою б сильною не була спокуса поплавати в озері, робити цього не варто. Його глибина сягає понад 20 м, а вода в ньому навіть у спеку прогрівається лише до двох метрів. Натомість можна сміливо скористатися паромом, що пливе від берега до розташованого посеред озера острівця — зіниці Морського Ока (ще одна назва Синевира).
У це місце прагнуть потрапити романтики з усього світу — для затишного релаксу або захопливих пригод, приголомшливих фото та особистого знайомства із заворожуючою місцевістю.
Важко сказати, що саме вразить туристів більше — саме озеро, чи шлях до нього. Дорога до Синевиру вражає: горді гори, могутні дерева, стрімкі струмки. Та окрім незрівнянних пейзажів, прямуючи до озера, можна побачити давні будівлі Музею архітектури і побуту «Старе село», що в селі Колочава.
На під’їзді до озера розташований Реабілітаційний центр бурого ведмедя «Синевир», куди охоче пускають туристів. Під захист сюди потрапляють тварини, які зазнали жорстокого поводження чи утримувалися у неволі без відповідних умов. Ведеться також робота по відтворенню природної популяції (в Україні нараховано близько 300 особин) та поглибленню досліджень найбільшого хижака України. Природа і кліматичні умови повністю відповідають тим умовам проживання, в яких мають потребу бурі ведмеді.
Цікаві факти про знамените озеро
Візитна картка Карпат і об'єкт підвищеної туристичної активності офіційно визнаний найбільшим озером нашої країни. Статус найглибоководнішої високогірної водойми України також належить йому. У деяких місцях максимальна глибина озера Синевир (22 м) перевищує навіть аналогічний показник Азовського моря (14 м). Місцева вода настільки бездоганна, що в ній мешкає форель одразу трьох видів (а ця риба відома своєю вибагливістю до чистоти).
Час "народження" озера Синевир припадає на післяльодовиковий період, і його вік перевищує 10 000 років. Утворилася перлина Карпат внаслідок зсуву гірських порід після потужного землетрусу.
Водойма ніколи не виходить із берегів і не затоплює прилеглу територію. Секрет у спеціальних підземних ходах, якими вода проходить до сусіднього гроту.
Озеро оповите безліччю романтичних легенд. Найвідоміша з них оповідає про виникнення Синевиру.
Згідно з легендою, своєю появою Синевир зобов'язаний двом закоханим людям. У давні-давні часи жив на околицях багатий граф із дочкою. Її очі з дитинства сяяли подібно до весняного неба і нагадували колір волошок. У нагороду за красу дівчинка отримала ім'я — Синь. Одного разу дівчина заблукала в лісі й довго шукала дорогу, доки не почула звук флояри та не побачила прекрасного юнака-пастуха... Це була фатальна зустріч, яка дарувала кохання і забирала натомість життя. Дізнавшись про стосунки своєї доньки з простим вівчарем, граф намагався всіляко залякати пару і розлучити її, проте молоді люди залишилися непохитними. Підсумок сумний: графські слуги скинули величезну брилу на беззахисного хлопця, навічно поховавши нещасного Віра! Бідолашна Синь все життя провела в оплакуванні коханого... Сліз було так багато, що утворилося озеро, Синь і Вир.