Водоспад Шипіт – найвеличніший водоспад на Закарпатті
Валерій Божко
Водоспад Шипіт знаходиться в одному з найбільш мальовничих районів Закарпаття – недалеко від села Пилипець. Шипот вражає своєю величчю, могутністю і містичною красою.
Назва Шипіт пішло від того, що постійний шум води, який чутно навіть на відстані, дуже схожий на шепіт. Хоча, звичайно ж, важко уявити, як такий запаморочливий потік води може бути схожий на шепіт, але так і є.
Шипіт – водоспад, по-своєму дуже гарний в різні пори року, але завжди прекрасний і захоплюючий. Проте, у всій красі він постає як раз навесні коли тануть сніги з підніжжя Гимба наповнюючи води потоку. Не менш красивий Шипіт і восени – в золотистих, ароматних і романтичних обіймах осінніх Карпатах. А взимку води потоку не замерзають повністю, завдяки чому очам постає дивовижне видовище, коли кришталевий потік води зривається зі скелі. Крім того, насолоджуватися видом Шипота приємно як знизу, так і зверху, – пейзаж буде однаково запаморочливий і незабутній.
Не дивно, що Шипіт поставав у багатьох художніх творах, в тому числі літературних. Наприклад, сам водоспад і знаменитий фестиваль субкультур, що щорічно проходить на його території, став головним мотивом роману відомого сучасного українського письменника Любка Дереша.
Оленяча ферма.
Одним із найвідоміших туристичних об’єктів Закарпаття є єдина в Україні ферма плямистих оленів між селами Іза та Липча Хустського району Закарпаття, недалеко від Хуста. Рідкісні олені з’явились на фермі ще у радянські часи – 1987 року. Історична батьківщина плямистих оленів - Приморський край. Гелікоптером їх доправили сюди аж із Калінінградської області. Сьогодні хустська оленяча ферма налічує більше 300 оленів, які живуть на 57 гектарах пасовища, лісу і 5 штучних ставків. Олені - дивовижні тварини, що гордовито та граціозно ходять лісами й лугами зеленого краю. Колись основна мета вирощування цих тварин був пантокрин – лікарська речовина, добута із рогів. Її застосовують при перевтомі, неврастенії, неврозах, слабкому серцевому м'язі, гіпотонії, для підвищення працездатності. У той час справа була надзвичайно прибутковою та давала великі гроші. Сьогодні Михайло Бугаш, власник оленячої ферми, розводить оленів суто в туристичних цілях.
Рибалка в Карпатах
Зелене і сонячне Закарпаття багате на гарну природу і повноводні річки. Рекреаційні умови сприяють природному розмноженню різних видів риби. Також її вирощують на спеціальних фермах. Багато поціновувачів вважають, що найкраща рибалка на Закарпатті.
Бажаєте відчути особливі емоції під час відпочинку? Приїжджайте до Карпат на риболовлю, щоб отримати не тільки позитивні враження, а й хороший улов. Саме такий вид діяльності допоможе чудово відволіктися від гамору міста й забути про клопоти. Рибалка в Закарпатті – це чудовий спосіб провести час на природі та повноцінно відпочити, поласувавши згодом смачними стравами.
Промисловим розведенням риби займаються відповідні ферми. У ставках штучно розводять різні види форелі та інші види. Там можна і самому порибалити, і купити готової, вже виловленої рибки. Так, риболовля на Закарпатті може бути доволі простою.
Безкоштовні місця для рибалок переважно є на річках та незагосподарьованих озерах. До прикладу на річках Свалявка (місто Свалява), Ріка (смт Міжгіря) та Тиса (село Тросник) можна полювати на карася чи головня. В Латориці біля села Малі Геївці водиться карась, лящ, плотва, головень. Форель і харіус водиться у річках Туричка (можна рибалити біля села Турички) та Люта (біля села Чорноголова Ужгородського району). У ставку біля села Рокосово (Хустський район) виловлюють карася. А у ставку біля села Кальник Мукачівського району – амур білий, короп, карась, товстолобик.
Промисловим розведенням риби займаються відповідні ферми. У ставках штучно розводять різні види форелі та інші види. Там можна і самому порибалити, і купити готової, вже виловленої рибки. Так, риболовля на Закарпатті може бути доволі простою.
«Воєводино» пропонує річкову форель, зокрема струмкову, райдужну та золоту адлерську. Також на цій фермі вирощують рибу голець, короп, стерлядь, дунайського лосося та раків.
Форелевий заказник «Оса» з форелевим інкубатором, він зарибнює водойми Воловецького району.
Форелеві ферми працюють у селах Колочава, Полянська Гута (господарство «Шипот»). У селі Буштино працює форелево-осетрова ферма.